O rasie

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.  
Kraj upowszechnienia: Australia.  
Data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000 r.  
Użytkowanie: pracujący terier ze zdolnością do norowania. Doskonały pies towarzyszący.  
Klasyfikacja FCI: Grupa 3 (Teriery), Sekcja 2 (Małe teriery).

 

 

 Ważne proporcje: Długość psa jest większa niż jego wysokość; głębokość ciała mierzona od kłębu do mostka powinna być równa długości  przednich kończyn od łokci w dół. Obwód ciała za łokciami powinien wynosić około 40-43 cm.
 Zachowanie i temperament: Żywy, czujny, aktywny, inteligentny terier, pełen temperamentu, śmiały, niebojaźliwy, pewny siebie, przyjacielski.

Głowa:

Mózgoczaszka: Powinna być płaska, umiarkowanej szerokości, stopniowo zwężająca się ku oczom. Kufa mocna, stopniowo zwężająca  się ale nie przesadnie klinowata. Stop dobrze zaznaczony ale bez przesady.

Trzewioczaszka: Trufla nosowa: czarna Kufa: Długość od trufli  nosowej do stopu powinna być nieznacznie krótsza od długości od stopu do potylicy. Wargi: Przylegające i czarno pigmentowane. Uzębienie:  Szczęka i żuchwa bardzo silne, głębokie, szerokie i potężne. Zęby silne, zgryz nożycowy. Oczy: Małe, ciemne o bystrym wyrazie, kształtu  migdała. Nie mogą być wyłupiaste, a powieki o czarno pigmentowanych brzegach, ściśle przylegające. Uszy: W kształcie płatka róży lub  opadające, przylegające do boków głowy i dużej ruchliwości. Policzki: Mięśnie policzkowe powinny być dobrze rozwinięte. Szyja: Silna, kształtna,  tak aby unosić głowę w prawidłowy sposób.

 Tułów: Ogólnie: Prostokątny. Grzbiet: Prosty. Długość od kłębu do nasady ogona nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Lędźwie: Powinny  być krótkie, silne i głęboko umięśnione. Klatka piersiowa: Raczej głęboka niż szeroka, z dobrym prześwitem od podstawy, umożliwiająca takie  położenie mostka by znajdował się on w połowie odległości między kłębem a podłożem. Żebra powinny być dobrze wysklepione w okolicy  kręgosłupa i spłaszczone przy łokciach, tak żeby można było objąć klatkę piersiową dwiema dłońmi za łokciami. Mostek: Powinien być wydatny.  Ogon: Może być opuszczony w spoczynku. W czasie ruchu psa powinien być uniesiony. Jeżeli jest kopiowany to jego koniec powinien być  noszony na poziomie potylicy.

 Kończyny: Kończyny przednie: Proste od łokci do palców, patrząc zarówno z przodu jak i z boku. Łopatki: Dobrze pochylone ku tyłowi ale  niezbyt przeładowane mięśniami. Kość ramienna: Wystarczającej długości i dobrze ukątowane, tak aby łokcie przylegały do tułowia. Kończyny  tylne: Mocne, muskularne, ale proporcjonalne w stosunku do kończyn przednich. Stawy kolanowe: Dobrze ukątowane. Stawy skokowe: Nisko  położone, oglądane z tyłu w czasie swobodnej pozycji stojącej - równoległe. Łapy: Okrągłe, mocne, średniej wielkości. Wysklepione palce nie  kierują się ani do wewnątrz ani na zewnątrz. Ruch: Dobrze wyważony, swobodny, elastyczny.

Okrywa włosowa: Włos szorstki, gładki lub złamany, odporny na wpływy atmosferyczne. Umaszczenie dominujące białe z czarnymi, brązowymi,  kasztanowymi znaczeniami.

 Wzrost i waga: Idealna wysokość w kłębie od 25 do 30 cm. Waga: na każde 5 cm wysokości powinien przypadać l kg masy ciała. Pies o  wysokości 25 cm powinien ważyć maksymalnie 5 kg, a 30 cm pies 6 kg.

 Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i ocenia się je w zależności od stopnia odchylenia.

 Wady dyskwalifikujące: Brak charakteru typowego dla terierów, niewłaściwy sposób poruszania się (mało płynny), wadliwa kufa (zbyt wąska).  Uwaga: Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w mosznie
.